W dniach 13 - 15 maja 2025 r. odbędą się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie klas ósmych przychodzą do szkoły o godzinie 8:15. Uczniowie klas 1 - 7 mają dni wolne i nie przychodzą do szkoły!
Realizacja programu „Zrozumieć i pokonać lęk” w klasach 6-8 umożliwiającego opanowanie przez uczniów podstawowych metod radzenia sobie ze stresem i lękiem społecznym i szkolnym.
Zrozumieć i pokonać lęk to autorski program, który został opracowany w szkole po analizie wyników badań uczniów dotyczących poziomu stresu i lęku przeżywanego przez dzieci w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych. Z badań wynika, że około 1/4 uczniów przezywa stres i narastający lęk w kontaktach z rówieśnikami a znaczna procent denerwuje się przed sprawdzianem i pytaniem na środku w klasie do tego stopnia, że uniemożliwia to skupianie uwagi i uzyskiwanie ocen adekwatnych do wysiłku edukacyjnego. Celem programu jest zdobycie przez dzieci podstawowej wiedzy dotyczącej tego jak radzić sobie z lękiem w sytuacji szkolnej.
Moduł 1: Umysł ogarnięty lękiem - niepokój i reakcje lękowe a funkcjonowanie mózgu. Negatywne konsekwencje związane z przeżywaniem lęku wpływające na efektywność uczenia się i trudności w budowaniu relacji rówieśniczych.
Cele uczestnika:
- dowiem się jakie procesy zachodzą w mózgu w związku z przeżywaniem lęku i wykorzystam tę wiedzę, żeby świadomie wygaszać objawy lęku i radzić sobie z zamartwianiem i niepokojem w relacjach z rówieśnikami,
- poznam swoje własne wyzwalacze lęku i błędy jakie popełniam próbując sobie z nimi poradzić,
- będę potrafił/a dopasować metody i techniki radzenia sobie z silnymi emocjami utrudniającymi mi efektywne uczenie się i komunikowanie z innymi w zależności od rodzaju przeżywanego lęku.
Metody: wykład - psychoedukacja, prezentacja multimedialna, interaktywne ćwiczenia w zespołach zadaniowych.
Liczba godzin: 2h
Treści edukacyjne:
Dwa mechanizmy powstawania lęku – kora mózgowa i ciało migdałowate.
Ćwiczenie dla uczestników.
Scenariusze do przepracowania z 4 osobowych zespołach zadaniowych: Historia Kuby i Janka – przykład lęku społecznego, analiza sytuacji wg schematu:
- eksperyment – Po czym poznajemy , że jest bezpiecznie – film pt. Visual Clif , film pt. Toddlers Regulate their behavor”
- eksperyment – „Czytanie wyrazu twarzy a gadzi mózg”- oceń siłę reakcji ciała i nazwij emocję a obniżysz lęk.
- katastrofizacja – zastosuj arkusz myślenia realistycznego
- perfekcjonizm – zbuduj listę błędów do popełnienia i sprawdź czy będzie „ koniec świata”,
- zmartwianie się – zostań detektywem i poszukaj dowodów na niesłuszność negatywnych myśli (arkusz myślenia detektywistycznego)
- natrętne czynności zabezpieczające- użyj „ drabiny”, aby nie poświęcać całego dnia na mycie rąk, na ciągłe sprawdzanie czy drzwi są zamknięte, notoryczne poszukiwanie błędów w zadaniu, które już dawno zrobiłeś.
Ćwiczenie dla uczestników.
Scenariusze do przepracowania z 4 osobowych zespołach zadaniowych: Historia Anki i Magdy – przykład lęku społecznego, analiza sytuacji wg schematu:
Moduł 2: Mój profil lęku - autodiagnoza uczniów pod kątem indywidualnych objawów stresu i lęku pojawiających się w różnych sytuacjach życiowych.
Cele uczestnika:
- dowiem się jakie można przeżywać rodzaje lęku i nauczę się rozpoznawać co dzieje się ze mną i moimi rówieśnikami kiedy przeżywamy silny niepokój i stres
- dokonam autodiagnozy pod kątem potencjalnych trudności związanych z przeżywaniem niepokoju i lęku, wykluczę albo potwierdzę, czy istnieje konieczność indywidualnej pracy nad czego doświadczam w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych
Metody: arkusze diagnostyczne: inwentarz podstawowych objawów lękowych, kwestionariusz pomiaru lęku (T.H.Ollendick), indywidualne arkusze zadaniowe dla uczestników- róże rodzaje lęków
Liczba godzin: 2h x 3 klasy = 6 h
Treści programowe:
Rodzaje lęku i objawy niepokoju w różnego rodzaju sytuacjach – „Dowiedź się czego dotyczą twoje strachy”
Ćwiczenie dla uczestników.
Praca w 2 osobowych zespołach zadaniowych: arkusze zadaniowe – dopasowanie objawów do rodzaju zaburzeń lękowych, sprawdzenie – losowanie szpatułek z przykładami sytuacji szkolnych.
Diagnoza indywidualna uczestników:
- inwentarz objawów lękowych ( załącznik nr 1)
- kwestionariusz pomiaru lęku T.H.Ollendick ( załącznik nr 2)
- omówienie klucza do uzyskanych wyników w ramach autodiagnozy.
Moduł III - „Powiedź sobie – Kto tu rządzi?!..…i pokonaj lęk” – podstawowe ćwiczenia do autoterapii czyli jak pracować z ciałem, własnymi myślami i jak planować zachowania aby samodzielnie wygaszać reakcje lękowe.
Cele uczestnika:
- poznam i będę potrafił/a zastosować różne metody radzenia sobie z negatywnymi myślami prowadzącymi do nasilania się różnego rodzaju lęków pochodzących z różnych części mózgu utrudniających np. pisanie egzaminów i sprawdzianów, radzenie sobie z porażkami, nawiązywanie relacji rówieśniczych, radzenie sobie z specyficznymi fobiami, czy zamartwianiem się, które utrudnia realizacje osobistych celów życiowych.
Metody: arkusze zadaniowe dla uczestników: arkusze myślenia realistycznego, arkusze myślenia detektywistycznego, arkusz – pytania sokratejskie, arkusz – budowanie drabinek.
Liczba godzin: 2h x 3 klasy = 6 h
Treści programowe:
Przećwicz i zastosuj następujące techniki Stop zamartwianiu się…. Jak wyglądam? Czy mnie wyśmieją? Znowu nie pójdzie mi sprawdzian?
Ćwiczenie dla uczestników
Wypełnij arkusz myślenia detektywistycznego dotyczący własnej lękowej myśli związanej z trudną sytuacja korzystając z następujących pytań:
*prezentacja przykładów chętnych uczestników.
Ćwiczenie dla uczestników:
Praca czteroosobowych zespołów zadaniowych: losowanie i uzupełnianie różnych przykładów arkuszy myślenia detektywistycznego możliwych do zastosowania w sytuacji:
- lęku separacyjnego (boję się, że bliska osoba będzie miała wypadek)
- lęku uogólnionego (dostanę jedynkę z nie zdam z matematyki)
- lęku obsesyjno – kompulsywnego (jeśli nie umyję rąk, na pewno zachoruję)
- lęku społecznego ( powiem coś głupiego i będą się ze mnie śmiali)
- fobii ( zaproszono mnie na basen z koleżankami, na pewno się utopię).
1. Metoda drabinek- zaplanuj jak stopniowo pokonasz niepokój i lęk – Zatrzymaj unikanie!
- podziel zadania na grupy zgodnie z lękiem, którego dotyczą (jedna drabinka jeden rodzaj trudności)
- zmień liczbę, wiek, płeć, albo stopień zażyłości z ludźmi, którzy mają być obecni podczas wykonywania danego zadania ( od interakcji z osobami wywołującymi mniejszy lęk do interakcji z osobami, które wywołują większy niepokój)
- zmień miejsce wykonania zadania ( od łatwiejszego do trudniejszego miejsca)
- zmień ilość czasu spędzanego w sytuacji wywołującej lęk)
- zmień czas oczekiwania przed wydarzeniem, które wywołuje lęk.
Ćwiczenie dla uczestników.
Praca z zespołach 4 osobowych – losowanie scenariuszy trudnych sytuacji i konstruowanie drabinek na bohaterów historyjek przeżywających następujące sytuacje:
- Nie chcę zamartwiać się tym, że znowu popełnię w szkole jakieś błędy (perfekcjonizm),
- Mam wystąpić przed całą klasą z referatem ( lęk społeczny)
- Chcę przestać się denerwować kiedy sam zostaję w domu, mam dość sprawdzania okien i drzwi (lęk uogólniony)
- Boję się chodzić po górach więc nie pojadę z klasą na wycieczkę (lęk wysokości)
- Nie idę do kina, bo na klamkach jest pełno zarazek, zachoruję (lęk obsesyjno- kompulsywny)
Kliknij na wskazówki dojazdu i sprawdź dojazd
© 2025 Szkoła Podstawowa w Karpaczu - wszystkie prawa zastrzeżone.
design by : facebros.pl
Wersja kontrastowa: Alt + Z
Przejdź do treści strony: Alt + X
Przejdź do nawigacji strony: Alt + C
Mapa Witryny: Alt + V