Zebrania z rodzicami odbędą się 10 września: dla klas I - IV o godz. 15.30, a dla klas V - VIII - o godz. 16.30.
Opis programu dyscypliny wdrożonego w szkole w celu zapobiegania niewłaściwym zachowaniom uczniów.
Zdaniem autora tego modelu wychowania program logicznych konsekwencji ujęty w kontrakcie klasowym skutecznie zapobiega problemom dyscyplinarnym w klasie.
Główne założenia modelu R. Dreikursa są następujące :
- Uczniowie zachowują się niewłaściwie, ponieważ mają niezaspokojone potrzeby,
- Potrzeby uzyskania uwagi, zdobycia władzy, wzięcia odwetu i pokazania własnej słabości tworzą hierarchię, jeśli jedna z nich (np. potrzeba uwagi) nie jest zaspokojona, potrzeba władzy staje się dominująca,
- Nauczyciel powinien zaspokajać potrzeby uwagi i akceptacji u uczniów stosując wzmocnienia za nim zachowają się niewłaściwe używając strategii destrukcyjnych.
- Problemom dyscyplinarnym można zapobiegać stosując strategie wyboru połączoną z wyborem konsekwencji logicznych w kontekście zachowania np. nabrudziłeś – posprzątaj.
Stosowanie logicznych konsekwencji jest często mylone z stosowaniem kar, które nie mają logicznego związku z zachowaniem niewłaściwym ucznia. Kary pobudzają uczniów do oporu i i powodują, że czują się oni uprawnieni do odpowiadania nauczycielowi atakiem. Nie wiążą tej kary z własnym zachowaniem tylko z osobą, którą ją wymierzyła. Logiczne konsekwencje w klasie są ustalane a następnie stosowane adekwatnie do niezgodnych z kontraktem zachowań uczniów i uczą przejmowania odpowiedzialności
za swoje zachowanie. R. Dreikurs w swoim systemie dyscypliny proponuje następujące rodzaje logicznych konsekwencji:
Dla zaproponowanego przez Dreikursa podejścia do dyscypliny kluczowe znaczenie mają demokratyczne zasady obowiązujące w grupie. Przestrzegający ich nauczyciele pomogą uczniom trenować odpowiedzialność i samodzielność. Nauczyciele mogą być bardziej skuteczni, jeśli uświadomią sobie, że zachowanie wszystkich uczniów jest następstwem potrzeby akceptacji w grupie. Dążenie dzieci do przyciągania uwagi, zdobycia władzy, brania odwetu, okazywania własnej słabości wynika z ich doświadczeń rodzinnych, a także z tego jak są traktowane w szkole przez dorosłych i rówieśników. Stosowanie wzmocnień za właściwe zachowania uczniów doprowadzi do sytuacji stopniowego wyeliminowania destrukcyjnych strategii przyciągania uwagi, co wiąże się ze spadkiem liczby zachowań zakłócających dyscyplinę w trakcie lekcji.
Od momentu wprowadzenia w szkole kontraktów klasowych zawierających logiczne konsekwencje pozytywne i negatywne i konsekwentnego stosowania ich przez nauczycieli, ilość incydentów związanych z łamaniem dyscypliny w trakcie zajęć lekcyjnych waha się od 5 - 10%.
Zasady
Konsekwencje w sytuacji łamania zasad:
Nagrody w sytuacji, kiedy uczeń zmienia zachowanie:
1. Powrót na swoje miejsce w klasie.
2. Odzyskanie po lekcji przedmiotu, który nie służył do pracy na lekcji.
3. Pochwała wpisana przez nauczyciela do zeszytu korespondencji.
4. Telefon do rodzica- informacja o postępach w zachowaniu.
5. Udzielnie pochwały uczniowi w obecności rodzica w szkole.
Postępowanie nauczyciela w sytuacji, gdy uczeń łamie zasadę:
1. Upomnienie słowne.
2. Sprawdzenie upomnienia.
3. Technika masz wybór (wykonanie polecenia lub konsekwencja).
4. Wprowadzenie konsekwencji (1-10).
5. Wykluczenie ucznia - praca poza klasą.
Kliknij na wskazówki dojazdu i sprawdź dojazd
© 2024 Szkoła Podstawowa w Karpaczu - wszystkie prawa zastrzeżone.
design by : facebros.pl
Wersja kontrastowa: Alt + Z
Przejdź do treści strony: Alt + X
Przejdź do nawigacji strony: Alt + C
Mapa Witryny: Alt + V