2021 Rok Tadeusza Różewicza

2021 Rok Tadeusza Różewicza

2021-12-15 14:50:00
Rok 2021 został ogłoszony rokiem Tadeusza Różewicza. W tym roku bowiem – 9 października – obchodzono setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, inicjatora teatru absurdu i jednego z najwybitniejszych poetów XX w., a także najwszechstronniejszych kontynuatorów nurtu europejskiej awangardy literackiej.
Z tej okazji w naszej szkole podjęto szereg działań upamiętniających wybitnego twórcę. Odbył się konkurs plastyczny pt. Różewicz w Karkonoszach, przygotowano przedstawienie na podstawie jednego z jego wierszy List do ludożerców, a następnie w związku z pandemią nagrano film, w którym oprócz inscenizacji znalazły się również informacje o artyście. Przygotowano wiele wystaw ukazujących życie i twórczość jubilata, wykonano również na technice kwiaty z bibuły dla Różewicza. W świetlicy szkolnej uczniowie wykonywali portrety pisarza oraz zakładki do książek.
Podsumowaniem projektu była prelekcja pana Zbigniewa Kulika, dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, który przyjaźnił się z Tadeuszem Różewiczem przez wiele lat. Dowiedzieliśmy się, że początki przygody poety z Karpaczem, sięgają lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy to jako gość miasta Karpacza przyjmowany był po raz pierwszy przez ówczesne władze miejskie. A miało to miejsce w czasie odwiedzin u Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który tam mieszkał na stałe. Informacje przedstawione przez pana Kulika w dużym stopniu przybliżyły nam życie i twórczość Różewicza.

Pozostałe kategorie

Zobacz na mapie

Kliknij na wskazówki dojazdu i sprawdź dojazd

© 2022 Szkoła Podstawowa w Karpaczu - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : facebros.pl

Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V