Zdalne nauczanie

ZASADY NAUCZANIA PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA

Przygotowanie do spotkania/lekcji online:
1. Zadbaj o to, aby znaleźć w domu pomieszczenie, miejsce, w którym nikt nie będzie Ci zakłócał spokoju (nie będzie wchodził, przechodził, nie będzie słychać odgłosów życia domowego, włączonego telewizora itp).

2. Pamiętaj, że podobnie jak w filmach ważny jest też drugi plan. Zadbaj, aby w kadrze za Twoimi plecami panował porządek. Możesz zrobić przed spotkaniem test kamery, wtedy będziesz mógł jeszcze coś poprawić.
3. Jeśli masz, przygotuj słuchawki - wystarczą te od telefonu - podłącz je.
4. Powiadom domowników o czasie trwania lekcji. Poproś, by nie przeszkadzali podczas jej trwania.
5. Przygotuj potrzebne do lekcji materiały: książki, zeszyty, zeszyty ćwiczeń, przybory do pisania, przygotowane prace itp.
6. Grupę na wybranej platformie organizuje nauczyciel i to on zaprasza do niej poszczególnych uczestników. Uczeń do spotkania powinien dołączyć przez kalendarz, wybierając opcję dołącz do spotkania, które w danym czasie ma w planie lekcji.

Podczas lekcji zdalnych
Aby lekcja przebiegała sprawnie, bez zakłóceń, bez niepotrzebnego przedłużania się należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:
1. Wyłącz swój mikrofon na platformie (znajdź symbol mikrofonu i kamery, jeśli któryś z nich klikniemy zostanie przekreślony; czerwona linia oznacza, że wyłączyliśmy mikrofon = nie słychać nas lub obraz = nie widać nas).
2. Jeżeli chcesz się zgłosić np. do odpowiedzi, możesz to zrobić w umówiony przez nauczyciela sposób. Jeśli nauczyciel udzieli Ci głosu, wtedy ponownie kliknij symbol mikrofonu, aby wszyscy Cię mogli usłyszeć.
3. Słuchamy wypowiedzi nauczyciela, jego poleceń i wskazówek (lekcja tego typu szczególnie wymaga ciszy i spokoju).
4. Pamiętamy o tym, żeby kamerka była włączona przez całe zajęcia.
5. Pamiętajmy, że zajęcia prowadzi nauczyciel i to on udziela głosu poszczególnym uczestnikom lekcji.
6. Jeśli chcesz o coś zapytać lub zgłosić problem możesz użyć opcji chatu. Pamiętaj jednak, że nie służy on do swobodnych pogawędek z kolegami - na to będziesz mieć czas na tzw. przerwie.
7. Żeby nie rozpraszać uwagi uczestników zajęć i nie utrudniać komunikacji w czasie trwania lekcji, siedzimy spokojnie na swoich miejscach (nie kręcimy się, nie wstajemy z miejsca itp.)
8. W czasie lekcji obowiązuje zasada wzajemnego szacunku:
     -słuchamy osoby mówiącej,
     - zgłaszamy chęć odpowiedzi,
     - nie przerywamy sobie nawzajem,
     - odnosimy się do siebie kulturalnie,
    - dajemy sobie prawo do popełnienia błędu - bez krytyki, wyśmiewania i nieprzyjemnych komentarzy.
9. Nie nagrywamy lekcji w całości ani jej fragmentów. Jest to niezgodne z prawem.

Co w razie kłopotów technicznych?
1. Zachowaj spokój, nie krzycz: Nic nie słyszę, Nic nie widzę itp. Niestety, trudno będzie nauczycielowi w czasie trwania lekcji udzielić Ci wsparcia technicznego. Możesz napisać o swoich problemach po skończonych zajęciach lub poprosić o poradę nauczyciela informatyki lub Twojego dostawcę Internetu (jeśli podejrzewasz, że problem dotyczy łącza internetowego).
2. Jeżeli masz częsty problem z brakiem obrazu lub/i dźwięku, sprawdź szybkość swojego Internetu: https://liblink.pl/qpkcZey8gF
Przy szybkości łącza mniej niż 10 Mbps (download) - można spróbować wyłączyć obraz przychodzący a przy szybkości łącza mniej niż 5 Mbps (upload) - wyłączyć swoją kamerkę.
3. Pamiętaj, wszyscy znaleźliśmy się w nowej sytuacji i uczymy się każdego dnia. Nauczyciel na pewno będzie dla Ciebie wyrozumiały. Jeśli z przyczyn niezależnych od Ciebie, nie będziesz uczestniczył w lekcji, skontaktuj się z nauczycielem lub wychowawcą w celu uzgodnienia formy zaliczenia lekcji, np. przez Librusa.

TECHNIKI NAUKI - NOWY CYKL EDUKACYJNY TVP VOD

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają

„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

„Techniki nauki” – tematy odcinków

Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.

W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.

Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.

To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:

 • „Nowoczesne techniki nauki”
 • „Motywacja do nauki”
 • „Jak osiągać cele?”
 • „Organizacja siebie w czasie”
 • „Trening mózgu”
 • „Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
 • „Organizacja pracy”
 • „Narzędzia do realizacji zadań”
 • „Notowanie. Mapy myśli”
 • „Sketchnoting”
 • „Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
 • „Techniki planowania”
 • „Szybkie czytanie – szybsza nauka”
 • „Proste sposoby na szybkie czytanie”
 • „Nauka języków – jak mówić od początku”

Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie

https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.

Oferta edukacyjna TVP

„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.

W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.

Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!

Ministerstwo Edukacji Narodowej. Departament Informacji i Promocji

Zobacz na mapie

Kliknij na wskazówki dojazdu i sprawdź dojazd

© 2020 Szkoła Podstawowa w Karpaczu - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : facebros.pl

Wersja kontrastowa: Alt + Z

Przejdź do treści strony: Alt + X

Przejdź do nawigacji strony: Alt + C

Mapa Witryny: Alt + V