Książki z serii „Podróże Neli”

Nela – mała podróżniczka przenosi młodego czytelnika w świat przygód w morzach, oceanach i dżungli. Dzięki niej znajdziecie się na wyspie rajskich ptaków, czy poznacie polarne zwierzęta. Możecie również zgłębić tajniki skarbów Karaibów bądź odbyć podróż w nieznane.

„Charcie i fabryka czekolady” Roald Dahl

Charlie Bucket to dziewięcioletni chłopiec pochodzący z bardzo biednej rodziny, mieszka w małym domku na skraju miasta, z rodzicami i dziadkami (od strony taty i od strony mamy). Pan Bucket jako jedyny pracuje – nakłada zakrętki na tubki pasty do zębów. Charlie jest ciągle głodny, mimo że mama i tata często oddają mu swoje porcje, a jego marzeniem jest czekolada. Czekoladkę dostaje raz w roku, na urodziny. W pobliżu domu Charliego stoi Fabryka Czekolady Willy’ego Wonki, najsłynniejsza fabryka czekolady na świecie…..

„Najwyższa góra świata” Anna Onichimowska

„To jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Czyli, myślę sobie, że „Najwyższa góra świata” jest dla Was wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak jak trzeba. A jeśli nawet są wśród Was tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają kłopoty. Bo nie chcę Was oszukiwać, że można się bez nich obyć. Ale trzeba się nauczyć z nimi żyć. I przezwyciężać różne smutki: zarówno wielkie, jak i malutkie. Życzę Wam, żebyście ich mieli jak najmniej! A jeśli będziecie chcieli o nich do mnie napisać, zapraszam. Czasami jest dobrze móc coś opowiedzieć komuś, kogo to obchodzi. Pozdrawiam Was serdecznie! Anna Onichimowska
Zbiór opowiadań Najwyższa góra świata został wpisany na Międzynarodową Honorową Listę im. H.Ch. Andersena. Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 8-13 lat.

„Zbuntowana czarodziejka” M. Desplechin

Zielinka ma 11 lat i zupełnie nie interesuje się magią. Gorzej – twierdzi, że chce być jak inne dziewczynki. Nie ukrywa zdegustowania, gdy przygląda się, jak matka przygotowuje specjalną potrawkę, którą zamierza otruć psa sąsiadów. Urszula, matka Zielinki jest więc zaniepokojona. Jak każda czarownica przywiązuje dużą wagę do tego, by przekazać ten szczególny dar córce. W ostateczności decyduje, że przez jeden dzień w tygodniu dzieckiem będzie się zajmować jej babcia, Anastabota, z którą – jak się zdaje – dziewczynka świetnie się rozumie. Rezultaty są widoczne już po pierwszej wizycie. Można nawet powiedzieć, że przekraczają oczekiwania Urszuli. Sprawy posuwają się zdecydowanie za daleko…

„Czarodziej Dwie Lewe Ręce”  P. Bekes

Bercik – absolwent Akademii Czarów – otrzymuje najgorszą z najgorszych posad w Rejonowym Urzędzie Czarów na wielkomiejskim osiedlu wieżowców. Młody czarodziej zyskuje przydomek Dwie Lewe Ręce, gdyż nie zawsze radzi sobie z czarami i wplątuje się w różne komiczne sytuacje…

„Czerwona kartka dla sprężyny” Jacek Podsiadło

Marzenia Daniela maja szansę się spełnić. Został zauważo­ny przez świetnego trenera piłki nożnej i rozpoczął treningi z prawdziwego zdarzenia. Nowi koledzy ze szkółki piłkarskiej, do której trafił, to wyjątkowe oryginały… Łączy ich jedno – miłość do piłki i zapał do gry. Nieubłaganie jednak zbliża się godzina prawdy, czyli pierwsze poważne rozgrywki w Złotej Lidze Juniorów. Tytuł mistrza Warszawy drużyn amatorskich musi być ich! Chłopcy ze wszystkich sił i wszelkimi środkami będą dążyć do zwycięstwa. Otrzymają przy tym niezła szkołę życia…
Niezapomniane piłkarskie emocje gwarantowane!
To pierwsza taka książka od czasu „Do przerwy 0:1” Adama Bahdaja!

„Jest OK” I. Landau

Lektura pamiętnika młodej nauczycielki to nie lada gratka dla każdego ucznia. I jest to w dodatku lektura dozwolona! Ten pamiętnik, pożyczony przez Wydawnictwo Literatura od młodziutkiej Basi Nowaczyk, może być jednocześnie doskonałą lekcją empatii dla każdego dziecka. Bo jak to jest być po tej drugiej stronie?

 „Szczękająca szczęka Saszy” E. Grętkiewicz

Sasza to Białorusin z polskimi korzeniami, który przyjeżdża na rok do rodziny w Polsce i chodzi do polskiej szkoły. Opowiada o tym Karol w swoim pamiętniku. Relacjonuje ona (Karol jest dziewczynką, która wolałaby być chłopakiem!) trudne początki chłopca w klasie oraz w rodzinie, niechęć i poczucie wyższości kolegów w stosunku do „odmieńca”. Opowiada o stereotypach krążących w społeczeństwie na temat „ruskich” i o pogłębiającej się przyjaźni między nią a Saszką. Żywa akcja, barwne, niekiedy lekko przerysowane postaci, ciekawe spostrzeżenia czynią z tej książki interesującą lekturę, która nie tylko bawi, ale i pobudza na refleksji. Integralną częścią książki są ilustracje Ewy Olejnik.

Szkoła wampirków. Egzamin – J. Nebisch

Szkoła wampirków to niewielka książeczka, ale polecamy ją szczególnie dla miłośników wampirów i wampirzątek. To niezwykłe kompedium wiedzy o tych niesamowitych istotach. Dowiadujemy się z niej na przykład, skąd się biorą małe wampirki, czego wampiry szukają u dentysty oraz jak działa policja wampirowa. Archibald Oxford, Zombek, Gryzioł, Polidori, Okruszek to sympatyczni bohaterowie książki, którzy w każdej chwili mogą zostać naszymi przyjaciółmi. Wystarczy, że zajrzymy do książki. Kradzione Zęby szczęścia nie dają” – oto morał najnowszej historii o wampirach. Wampirki zamierzają ulepić najstraszliwszego bałwana wszech czasów. Ma to być superszok. Do nieprzytomności przerażający! Ale bałwanowi czegoś jednak brakuje. Czegoś bardzo ważnego. Czegoś bardzo wampirycznego. Zębów! Ale czy Oxford, wielce szanowany nauczyciel naszej gromadki, nie dostał właśnie nowego uzębienia? Luksusowego modelu z dwupozycyjnymi siekaczami i wałem zgryzu w głowicy? Tak właśnie zaczęły się kłopoty. Ponieważ uzębienie to wpadło w szpony fałszywego wampira!

„Różowe baletki. Przeplatanka” B. Masini

Zbliża się koniec roku szkolnego. Wszyscy uczniowie Akademii, od najmłodszych po najstarszych, są zaangażowani w bardzo zwierzęcy projekt taneczny. Tymczasem ktoś przygotowuje się do decydującej zmiany w swoim życiu. Zmiany, która zaprowadzi go bardzo daleko. A Zoe, skupiona na swoich małych wielkich problemach, nawet tego nie zauważa Czy to możliwe, żeby była aż tak rozkojarzona? I jak zareaguje na to, co się wydarzy?

 „3 ostre Sardynki” P. Schroeder

Sara jest nową mieszkanką internatu w sardynkowym zamku. Szybko zaprzyjaźnia się z indywidualistką Diną. Wszystko mogłoby się układać pięknie, gdyby nie Nelly, współlokatorka Sary, która utrudnia jej życie niemiłymi żartami. Pewnego dnia Nelly potrzebuje jej pomocy – w ten sposób Sara nagle staje się przyjaciółką obu dziewczynek, które nawzajem się nie cierpią. Na dodatek ma się jeszcze dowiedzieć, którą z nich woli superfajny Marvin.

Seria książek „Mikołajek” Sempe, Goscinny

Mikołajek to chłopiec, który – jak jego rówieśnicy – przeżywa niesamowite przygody. Jego koledzy charakteryzują się oryginalnymi cechami – Alces ciągle je, Gotfryd ma bardzo bogatego tatę, Rufus ma tatę policjanta, Ananiasz jest pupilkiem pani, a Euzebiusz lubi dawać kolegom w nos. Książka jest upodobniona do życia przeciętnych dzieci, dlatego przygody naszego bohatera są jak najbardziej prawdopodobne, a wątki zróżnicowane – w jednej chwili Mikołajek płacze, w następnej się śmieje…

 „Opowieści z Narnii” (seria) – C.S. Lewis

Narnia to piękna i tajemnicza zarazem kraina zamieszkiwana przez niezwykłe stworzenia – fauny, karły, satyry, mówiące zwierzęta. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja trafiają do niej zupełnie przypadkiem, przez starą szafę, która kryje w sobie przejście do innego świata. Rodzeństwo przeżyje tam przygodę, o jakiej nawet nie marzyło – stanie do walki z Białą Czarownicą, aby ratować Narnię przed wieczną zimą. Na szczęście jednak ich sprzymierzeńcem okaże się mądry lew Aslan, którego magia zawsze potrafi pokonać zło.